Manyčiau daugeliui kyla klausimų, kai norima susirinkti kompiuterį iš atskirų detalių. Juk kompiuteriuose į viską reikia atkreipti dėmesį, kitu atveju nusipirksi tai, ko net negalėsi panaudoti, taigi šioje temoje aptarsiu esminius dalykus ir pasistengsiu išaiškinti apie tai kiek galėdamas daugiau, jog jums taip nenutiktų.
Visko pagrindas - motininė plokštė
Dar kitaip vadinama pagrindine plokšte. Į ją jungiami, grūdami, kišami praktiškai visi kompiuterio komponentai. Taigi, galbūt jau supratote, kad pagrindiniai klausimai renkantis kompiuterio motininę plokštę, turėtų būti susiję su tuo, kokios jungtys joje turėtų būti, jog prie jų galėtumėte prijungti kitus kompiuterio komponentus, kuriuos planuojate įsigyti.
- Pagrindinė ir svarbiausia motininės plokštės jungtis yra CPU (centrinio procesoriaus) jungtis. O tų jungčių yra išties gana nemažai, tad jums tikrai derėtų į jas atkreipti dėmesį, kadangi nusipirkę netokį CPU, jūs jo negalėsite prijungti prie motininės plokštės ir arba motininę plokštę, arba CPU praktiškai teks mesti lauk.
Operatyviosios atminties (RAM) jungtys. Šiais laikais manyčiau prekyboje galima pamatyti tik DDR1, DDR2, bei DDR3 motininių plokščių, bei RAM plokštelių. Naujausia, bei populiariausia iš šių jungčių yra DDR3 jungtis, tad apie kitokias renkantis naują PC manyčiau net neverta galvoti. Tai RAM jungtis priklauso ir nuo pagrindinio procesoriaus jungties tipo, mat senesni CPU tiesiog fiziškai negali panaudoti naujesnio tipo RAM, tad jei norėsite įsigyti motininę su senesne CPU jungtimi ir DDR3 jungtimi ir tokios motininės nerasite, tai negaiškite laiko toliau ieškodami, nes tokios motininės tiesiog nebus.
Tai pat patarčiau pirkti motininę plokštę su 4 RAM jungtimis, bei iškarto išnaudoti tik 2, o likusias pasilikti ateičiai - kai norėsite atsinaujinti kompiuterį. Derėtų atkreipti dėmesį ir į tai, kiek maksimaliai GB RAM gali būti įdėta į vieną jungtį, bei kokį maksimalų RAM dažnį ta jungtis palaiko, jog galiausiai nenusipirktumėte per galingų RAM plokštelių, kurių negalėtumėte panaudoti.Pagrindinis dabartinių vaizdo kortų jungties tipas - PCI Express, jei renkate kompiuterį žaidimams, ar netgi ir rimtesniam darbui, tai siūlyčiau įsigyti motininę plokštę su keliomis PCI-E (PCI Exploress) jungtimis, jog galėtumėte įsidėti kelias vaizdo kortas. Jei orientuojantis į žaidimus, tai reikėtų žiūrėti jog tos jungtys tai pat palaikytų "Cross Fire X" technologiją, skirtą AMD vaizdo plokštėms, arba "SLI", skirtą nVidia vaizdo kortoms. Šios technologijos dėka, galėsite sujungti vaizdo kortas specialiu laidu ir taip jos veiks kaip viena - padvigubinsite, ar patrigubinsite (priklausomai nuo to, kiek vaizdo kortų dėsite) savo performansą. Tai pat šiuo atveju yra svarbu tai, jog vaizdo kortos būtų to pačio modelio, bei taip pat palaikytų vieną iš tų technologijų, kurias palaiko motininės plokštės, kitu atveju visos vaizdo kortos dirbs atskirai ir iš esmės apkraunama bus tik viena vaizdo korta. Na, o jei kompiuterį naudoji darbui, tai gali įsidėti kelias vaizdo kortas, ar dar kokį šlamštą, kurį galima naudoti kaip monitorių jungčių adapterį ir pasijungus kelis monitorius patogiau dirbti.
Atminties įrenginių (HDD, SSD, CD/DVD Drive ir t.t.) jungtys. Tai taipogi, dabartinių jungčių pavadinimas - SATA, taip pat vadinasi tiek atminties perdavimui skirta jungtis, tiek elektros padavimui (padavimui jungiamas laidas iš maitinimo bloko, ne iš motininės), tad pirkdami laidus, ar dar kokį kitą šlamštą, nepamirškite pardavėjui įvardinti kuriam reikalui norit to laido... Šiaip manyčiau jog dabartinėje motininėje plokštėje neturėtų būti mažiau nei 4 jungčių, kadangi mano nuomone geresnis kompiuteris turėtų naudoti bent 3 iš tų jungčių, tai 1 - SSD, ant kurio sukasi OS, bei pagrindinės programos; 2 - didelės talpos HDD, kuriame laikome visokius failus, bei mažiau reikalingas programas; 3 - optinis įrenginys (DVD diskų "romas"). Tad tikrai patarčiau pirkti motininę plokštę su 4 SATA jungtimis, arba daugiau.
- Išorinių įrenginių jungtys.
- Jei kam neaišku, tai čia tos, kurios būna gale kompiuterio. Praktiškai visose motininėse šiais laikais jau būna integruotos garso plokštės, taigi patarčiau imti garso plokštę su 6 jungtimis, kurios asmeniškai man pravertė kai pasijungiau namų kino kalonėles, taigi į 3 jungtis eina 3 kalonėlių kanalai, į 4 jungtį - bendras kalonėlių kanalas kurį naudoju programose, kurios nepalaiko 5.1 kanalų, bei į 5 jungtį - mikrofonas.
- USB jungtys. Na, čia ko gero praktiškai visiems aišku - kuo jų daugiau, tuo daugiau visokio šlamšto galima prijungti prie kompiuterio. Bet ko gero ne visi žinote, jog yra 2 rūšių USB jungčių, tai USB 2.0 ir USB 3.0, atpažinti jas galite pagal išvaizdą - 2.0 viduje esančio plastmasės gabaliuko spalva būna pilka arba juoda, o 3.0 - šviesiai mėlyna. USB 3.0 yra keliasdešimt kartų spartesnė technologija už USB 2.0, todėl patariu pirkti motininę plokštę su bent dviem USB 3.0 jungtimis, prie jų apsimoka jungti įvairius atminties įrenginius, kaip telefonus, USB laikmenas, ar nešiojamą kietąjį diską, tada iš tų prietaisų bus greičiau perkelta informacija. Ateityje ko gero visi prietaisai palaikys USB 3.0 technologiją. Tai pat į USB 3.0 galima kišti ir USB 2.0 laidus ir įrenginius, visas skirtumas yra tiktais greityje.
- Interneto laido jungtis, na ją tikrai rekomenduočiau turėti, ko gero apsieisiu be aiškinimo kam ji reikalinga, o ir skirtingų technologijų, ar versijų ji neturi, tai nėra ką apie ją ir rašyti.
- VGA/DVI/HDMI monitoriaus jungtis. Visų pirma, tai tokią jungtį turi tik tos motininės plokštės, į kurias yra integruota vaizdo kortą, arba ji integruota į procesorių, kuris į ją dedasi. Jai ruošiesi dėti atskirą vaizdo kortą, tada tau tų jungčių, visiškai nereikia, na bet žinoma, maišyti jos irgi labai nemaišo. Tai pat derėtų žinoti, jog vien tik su integruota vaizdo korta normalių žaidimų nepažaisi, ji skirta tik atvaizduoti OS vaizdui.
- Kitos išorinių įrenginių jungtys. Na pas mane dar stovi senovinė klaviatūros/pelės jungtis, kurios aš gyvenime nenaudojau ir tikriausiai nepanaudosiu, bei "DOLBY" garso technologijos jungtis, kuri gal kada pravers ateityje, bet nemanau jog yra būtina. Ai taip, tai pat turiu vieną senovinio USB, ar kaip ten tą šlange pavadint, lizdą, tai pat gyvenime tikriausiai jau nebe panaudosiu.
- Kompiuterio dėžės jungtys. Jos skirtos įjungimo/išjungimo, bei restartavimo mygtukų, tų dviejų mirsinčių lempučių kurių viena berods atvaizduoja CPU darbą, o kita bala žino ką, bei priekinių USB, bei garso kanalų jungtims. Visos šios jungtys visados būna pačioje motininės plokštės apačioje, bei asmeniškai pas mane didžioji dalis jų - nepanaudota. Taigi, USB bei garso kanalams reikalinga viena jungtis, kurioje aiškiai matosi 9 pinai, pas mane tų jungčių 3, naudoju tik 1. Na o jau tiem dviem mygtukam, bei švieselėm, yra kita jungtis, į kurią jūs turėsite sukišti tuos laidelius po vieną, ar po du (viso bus kokie 5 galiukai kuriuos reikės įkišti į tinkamą vietą), vietą į kurią reikia juos kišti turėtumėte atrasti schemoje kuri turėtų būti šalia jungties.
- Maitinimo jungtys. Motininėje plokštėje yra 2 maitinimo jungtys, kurias turite sujungti su maitinimo bloku.
- CPU maitinimo jungtis - ši jungtis turi nuo 4 iki 8 pinų, priklausomai nuo to, kiek energijos sunaudoja motininės procesoriaus jungčiai skirtas procesorius. Jei perki daugiau "ryjantį" procesorių, arba ruošiesi jį OC'inti (overclock), tada derėtų įsigyti maitinimo bloką su didesne (8 pinų) CPU maitinimo jungtimi. Jeigu CPU jungtis turi 8 pinus, bet maitinimo bloko jungtis tik 4, tai galima įkišti ir tik tuos 4, vis tiek sistema turėtų veikti (bent jau pas mane veikė), bet CPU atliks savo darbą šiek tiek prasčiau.
- Motininės plokštės maitinimo jungtis - ši jungtis maitina visą motininę plokštę, dabartinių plokščių jungtyse yra 24 pinai, o senesnėse berods 20, tad daugumoje maitinimo blokų yra 20 pinų jungtys su papildomomis 4 pinų jungtimis. Jeigu maitinimo bloke yra tik 20 pinų jungtis, bei nėra papildomų 4, o motininės plokštės jungtyje yra 24, tada motininė plokštė neveiks - neveiks apskritai niekas.
- Kitos jungtys.
- Na mano motininėje yra dar kelios PCI tipo jungtys, mažesnės už PCI-E, kurios skirtos visokių garso plokščių, ar netgi televizorių atstojančios mikroschemos prijungimui. Manyčiau tai pat į motininę plokštę yra galima prijungti ir WiFi adapterį, bet tai pat tai galima padaryti ir per paprastą USB.
- Ventiliatorių jungtys. Na ko gero visiem aišku, jog prie jų galime jungti ventiliatorius. Tai pat juos galima jungti ir tiesiai prie maitinimo bloko, bet tuos, kurie bus prijungti prie motininės plokštės, mes galėsim programiškai valdyti, t.y. rankiniu būdu nustatyti jų apsisukimų skaičių per minutę, o tai pat, įvairios programinės įrangos technologijos keis CPU ventiliatoriaus greitį priklausomai nuo CPU karščio, todėl ventiliatoriai pradės ūžti tik tada, kai to reikės. Ventiliatoriai prijungti prie maitinimo bloko visą laiką veiks pilnu paiegumu. Ventiliatorių jungtys dažniausiai bus tik 3 arba 4 iš motininės plokštės išlindę pinai, tai pat prie jų bus parašyta ką vedinantį ventiliatorių prie jų jungti, pvz "CPU_FAN" jungtis skirta CPU ventiliatoriui, tad į ją įkišto ventiliatoriaus apsisukimus sistema reguliuos priklausomai nuo CPU karščio.
Motininės plokštės pagrindiniai komponentai
BIOS (Basic Input/Output System), tai motininėje plokštėje įmontuota mikroschema kuri atsakinga už kompiuterio komponentų pagrindinius nustatymus ir jų saugojimą išjungus kompiuterį. Vos tik įjungus kompiuterį, dar prieš pradedant krautis OS, jums turėtų rodyti motininės plokštės gamintojų logotipą ir apačioje mygtukus kuriuos reikia spausti, jog atidarytum BIOS valdymą, dažniausiai tai būna F2, F12, arba Delete mygtukai, bet jei nežinai ką tu tiksliai tuose nustatymuose nori pakeisti, tai geriau ten ir nelysti, nes kažką pridirbus galima nesunkiai sugadinti kompiuterio komponentus. BIOS'uose pagrinde kažką darome tada, kai norime nustatyti pagrindinę laikmeną iš kurios turi paleisti OS, arba overclock'inti kompiuterio komponentus.
Batareika. Motininėje plokštėje gan aiškiai matosi apvali, bei plokščia, monetos dydžio batareika, asmeniškai ja visiškai nesidomėjau, bet ji pagrinde skirta palaikyti BIOS nustatymus išjungus kompiuterį, bei maitinti kompiuterio laikrodžio mechanizmą (juk kiekvieną kartą įjungus kompiuterį neturite nustatinėti datos, arba atsisiųsti jos iš kokio nors serverio). Overclock'inant yra galimybė nustatyti tokį CPU "multiplier'į", kokio CPU negali palaikyti ir tuo atveju paspaudus įjungimo mygtuką kompiuteris tiesiog visiškai nereaguoja ir neįsijungia, kitaip tariant būna užlaužiami BIOS'ai, tokiu atveju reikia resetinti BIOS'us ir vienas iš būdų tai padaryti yra ištraukti tą batareiką ir tik po kelių minučių įkišti atgal.
BIOS'ų resetinimo pinai/mygtukas. Kaip jau aukščiau minėjau, užlaužus BIOS'us reikia juos resetinti, o dauguma dabartinių motininių plokščių turi specialiai tam skirtus komponentus, kurių dėka nereikia pastoviai lupt lauk batareikos ir laukt kelias, o kai kuriais atvejais net keliolika minučių. Pinai būna netoli batareikos, jie būna tikrai ganėtinai maži ir sunkiai pastebimi. Viso pinų turi būti 3 ir ant dviejų iš jų dažniausiai ant kairiojo ir viduriniojo turi būti užmauta kažkas panašaus į kamštelį kuris juos sujungia. Kad resetintum biosus, turi išjungti kompiuterio maitinimą (ištraukti pagrindinį maitinimo laidą iš maitblokio) ir perdėti pinus jungiantį kamštelį taip, jog jis jungtų vidurinį piną su tuo, kuris nebuvo prieš tai sujungtas (kadangi dažniausiai pradžioj būna ant kairiojo ir viduriniojo, tai perdėjus turi būti ant dešiniojo ir viduriniojo), tada reikia paspausti kompiuterio įjungimo mygtuką, bei vėl perdėti pinus jungiantį kamštelį į pradinę poziciją (ant kairiojo ir viduriniojo pino), tada galite prijungti maitinimo laidą ir įjungti kompiuterį. Mygtukas skirtas BIOS'ų resetinimui dažniausiai būna pačioje motininės plokštės apačioje, dešinėje pusėje. Užtenka tik jį paspausti kai kompiuteris išjungtas, ir BIOS'ai turėtų resetintis.
Tai pat motininėje plokštėje turėtų būti bent vienas, ar keli procesoriai atsakingi už konkrečius dalykus, bent keli radiatoriai, dar kalios matomai ne itin svarbios ir reikalingos jungtys, kurių aš nežinau, tad ir nepaminėjau, dafiga rezistorių, diodų, kondensatorių, bei kito normaliam žmogui nesuprantamo šlamšto...
Kaip ir užbaigiau viską apie motininę plokštę, kitus komponentus aprašysiu vėliau...
Bičas prieš 9 metus
Šauni ir labai informatyvi pamoka! Tai ką perskaičiau, tikiu kad ateityje tikrai pravers! :)
Bičas prieš 9 metus
@Barzdocius Kad to GTA 6 dar nereikia skubėti laukti, pirma GTA 5 sulaukim :D
Deimantas prieš 9 metus
Žinoma reikia pirma sulaukti GTA V ir dar džiaukites kam paveš ji, o iki GTA VI toli gražu.
b0ss prieš 9 metus
Užbaigiau savo keverziones apie motininę plokštę, toliau tikriausiai aprašysiu antrą pagal svarbumą kompiuterio komponentą - CPU
Nesvarbu kokiu tikslu rinksi kompiuterį, ar GTA V ar GTA VI pažaidimui, esmė tame jog asmeniniai kompiuteriai savo sudėtimi itin pakisti per ateinančius 10 metų neturėtų ir net tada, kai rinksiesi kompiuterį ateities žaidimui, galėsi pasikliauti didele dalimi šios informacijos.